Őzikés szobor története    Küldte nekünk Szabó Rudi!

 

Boldogfai Farkas Sándor (1907-1970) magyar szobrász és éremművész, a Nehézipari Minisztérium felkérésére 1953-ban készített egy „Őzek” című bronzszobrot, és azt az 1954-ben elkészült Esztergom-Kenyérmező-i Bányagépészeti Technikum udvarán egy díszkútra építve helyezték el.

Mi egykori tanulók csak „őzikés szobor” néven emlegettük, a Műhely előtti téren. Az őzike szobor még a rendszerváltást is túlélte, de:

„az 1995/96-os tanévkezdés után (1995. október 3-án éjjel), elszomorító eset történt: ellopták az iskola szimbólumát megjelenítő, bronzból öntött kedves őzike-pár szobrot, amely az iskola kerítésén belül egy kőből készült díszkút tetején állt. A tettesek nem kerültek elő, de az kiderült a „Pala”-tó környékén megtalált szobormaradványokból, hogy a szobrot darabokra törték és egy távoli, ismeretlen helyen (MÉH-telepen) valószínűleg hulladék-anyagként értékesítették (szerencsére a szobor kicsinyített mása emlékként megmaradt az iskolának.)" (Forrás: joszerencset.uw.hu)

Ami talán érdekessé teszi az Őzikés történetet: Boldogfai Farkas Sándor 1956-ban, az akkor Pesterzsébeten épülő Gubacsi úti lakótelepre is elkészítette az „Őzek” bronz szobrot:

Cím: Őzes díszkút (1956, Budapest XX. kerület, Teremszeg utca)

Sajnos 2010. október 30-án éjszaka, a talapzatáról kiemelve ellopták ezt a bronz szobrot is! Hiába keresték a darabjait környékbeli Hulladékfém telepeken!

Így változnak az idők.

 Boldogfai Farkas Sándor nevét azért ne feledjük!